Strefa wiedzy

Woda mineralna a woda alkaliczna. Która lepsza?

Niby woda to woda. tak – jeszcze do niedawna – każdy z nas podchodził do zakupy butelkowej wody pitnej. patrzyliśmy co najwyżej na to, czy jest gazowana, czy nie. DZIŚ W NAZEWNICTWIE WÓD MOŻNA NIEŹLE SIĘ POGUBIć: mineralna, źródlana, alkaliczna, niskosodowa, lecznicza… którą wybrać? A może nie powinniśmy ograniczyć się do jednej, ale różne rodzaje wody pić na przemian?

 

Badania dowodzą, że Polacy słabo znają się na wodach. Mówimy: „kup wodę mineralną”, a w restauracji „poproszę wodę mineralną”, a określenie to nie dotyczy przecież wszystkich dostępnych na naszym rynku wód. Wiemy już, że powinno się wypijać ponad 2 litry płynów dziennie – tylko po które sięgać? Postanowiliśmy stworzyć dla Was prosty i przejrzysty przewodnik po rodzajach wody, dzięki któremu wszystko stanie się jasne.

Zasady nazewnictwa wód w Polsce określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych. Zgodnie z nimi rozróżniamy następujące rodzaje wody:

PODZIAŁ WODY ZE WZGLĘDU NA ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW MINERALNYCH

1. WODA MINERALNA

  • NATURALNA

Woda mineralna to naturalna woda zawierająca co najmniej 1000 mg/dm³ rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów. Pozyskuje się ją z odwiertów głębinowych z jednego złoża. Taka woda najczęściej ma stały skład chemiczny i może być bogata w minerały niezbędne dla naszego zdrowia. Powinna także zawierać co najmniej 250 mg dwutlenku węgla na litr (pochodzenia naturalnego) lub nie więcej niż 20 mg sodu na litr. Tego rodzaju wody mineralne w opakowaniach nie mogą zawierać składników potencjalnie toksycznych naturalnego pochodzenia w stężeniu szkodliwym dla zdrowia. Reguluje to poniższa tabela:

Naturalna woda mineralna dostarcza organizmowi wielu cennych składników, takich jak magnez, wapń czy sód. Doskonale gasi także nasze pragnienie. Ponieważ składniki te są w owej wodzie umieszczone niejako w sposób „naturalny”, są łatwo przyswajalne przez organizm. Jeśli nasze życie pełne jest stresu i zbyt często sięgamy po kawę, możemy sięgnąć po wodę z wysoką zawartością magnezu. Z kolei osoby pragnące wzmocnić kości powinny wybrać wodę mineralną o zwiększonej zawartości wapnia. Sportowcy mogą pić wodę bogatą w sód, gdyż składnik ten usuwany jest z ich organizmów wraz z potem. Wysoka zawartość składników mineralnych chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem, osteoporozą, a nawet przed nowotworami. Wód mineralnych nie wolno podawać niemowlętom.

Pod względem mineralizacji naturalne wody mineralne dzielimy na:

  • BARDZO NISKOZMINERALIZOWANE (odpowiednie do codziennego spożycia przez wszystkich)
  • NISKOZMINERALIZOWANE (korzystne przy nadciśnieniu)
  • WYSOKOZMINERALIZOWANE (zakazane dla dzieci i przy schorzeniach nerek, doskonałe dla sportowców i osób pracujących fizycznie, które obficie się pocą).

Poniższa tabela określa normy mineralizacji wody:

  • LECZNICZA

To szczególna kategoria wód mineralnych. Woda lecznicza zawiera bardzo dużą ilość składników mineralnych: od 2000 mg/l do 24 000 mg/l. W związku z tym charakteryzują się indywidualnym  smakiem i zapachem. Polecana jest osobom chorym na wrzody, nieżyty, kamicę nerkową i inne dolegliwości przewodu pokarmowego. Można spożywać ją tylko pod okiem lekarza i w żadnym wypadku nie należy podawać jej dzieciom i niemowlętom.

2. WODA ŹRÓDLANA

Woda źródlana to woda o łącznej zawartości rozpuszczonych w niej minerałów pochodzenia naturalnego poniżej 500 mg na litr. Taka woda pochodzi z udokumentowanych zasobów podziemnych i czerpie się ją z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi. Pod względem chemicznym i mikrobiologicznym musi być czysta, natomiast jej skład (ilość minerałów) może podlegać pewnym wahaniom, co zależy od sytuacji geologicznej podłoża. Woda źródlana jest czysta, zdrowa, przeznaczona do codziennego spożycia – nie tylko picia, ale i przygotowywania na niej potraw dla dorosłych i dzieci. Najczęściej taki rodzaj wody jest niskozmineralizowany.

3. WODA STOŁOWA

Kolejną kategorią butelkowanej wody pitnej, którą wymienia rozporządzenie Ministra, jest woda stołowa. Ten rodzaj wody – w przeciwieństwie do poprzednich – nie jest pochodzenia naturalnego. Uzyskuje się go w taki sposób, że do wód niskozmineralizowanych (źródlanych lub mineralnych) dodaje się pożądane składniki mineralne w postaci soli (siarczany magnezu, chlorki wapnia i magnezu, chlorki, siarczany lub wodorowęglany sodu i potasu). Taka woda może pełnić funkcje profilaktyczno-zdrowotne i być równie cenna, co naturalna woda mineralna. Najczęściej zetkniemy się z wodami wzbogaconymi w magnez lub wapń, gdyż tych cennych dla naszego zdrowia składników brakuje w codziennym pożywieniu.

PODZIAŁ WODY ZE WZGLĘDU NA ODCZYN PH:

Skala pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych.

1. WODY KWAŚNE

Są to wody o odczynie pomiędzy 5 a 6 pH. Są bardzo niezdrowe dla naszego organizmu, ponieważ mogą doprowadzić do jeszcze większego zakwaszenia, które staje się powoli cywilizacyjną chorobą. Niestety większość najpopularniejszych polskich wód ma właśnie taki odczyn.

2. WODY NEUTRALNE 

Chemicznie czysta woda ma pH zbliżone do 7,0 – innymi słowy ma odczyn obojętny. Taka woda będzie obojętna dla naszego zdrowia – innymi słowy nie pogorszy naszego stanu, ale też nie będzie przeciwdziałać różnym schorzeniom.

3. WODA O ODCZYNIE ZASADOWYM – ALKALICZNA

Tak zwana „woda alkaliczna” to najlepszy z możliwych wyborów. Korzystnie działa na układ pokarmowy, gospodarkę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową organizmu.  Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie większości układów  w naszym organizmie. Pomaga ludziom cierpiącym na: zapalenie przełyku, chorobę refluksową przełyku i żołądka, wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Woda alkaliczna jest bardzo pomocna w przypadku zaburzeń wodno-elektrolitowych podczas np. zatruć, wymiotów, biegunek, zespołu złego wchłaniania.

PODZIAŁ WODY ZE WZGLĘDU NA NASYCENIE DWUTLENKIEM WĘGLA

Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa także kryteria klasyfikacji wody według stopnia jej nasycenia dwutlenkiem węgla oraz samego pochodzenia tego pierwiastka.

1. Według pochodzenia dwutlenku węgla w wodzie:
– Naturalne wody mineralne, naturalnie wysycone dwutlenkiem węgla
– Naturalne wody mineralne wzbogacone gazem ze źródła
– Naturalne wody mineralna nasycone dwutlenkiem węgla

2. Według stopnia nasycenia dwutlenkiem węgla:
– wody nienasycone dwutlenkiem węgla – niegazowane;
– wody niskonasycone dwutlenkiem węgla – do stężenia 1.500 mg/l CO2;
– wody średnionasycone dwutlenkiem węgla – od 1.500 do 4.000 mg/l CO2;
– wody wysokonasycone dwutlenkiem węgla – powyżej 4.000 mg/l CO2.

KTÓRA Z TYCH WÓD JEST NAJLEPSZA DLA NASZEGO ZDROWIA?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę powinniśmy dobrać wodę indywidualnie do naszych potrzeb. Warto jednak pamiętać o tym, że przy wszechobecnym dziś stresie, życiu i jedzeniu w biegu, nadużywaniu kawy i herbaty, doskonałym wyborem wydaje się woda alkaliczna o zasadowym odczynie pH. Jeśli wykonujemy pracę fizyczną, zdecydowanie sięgnijmy po wodę wysokozmineralizowaną. Ale już gotować, robić gorące napoje i przyrządzać pokarmy dla dzieci powinniśmy zdecydowanie na wodzie niskozmineralizowanej, która jest najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia.

Niezależnie od tego, którą wodę wybierzecie – pamiętajcie o tym, że wodę pić trzeba! Minimum 2 litry dziennie!