Zdrowie

Woda – dlaczego tak ważna podczas odchudzania?

Nadchodzą Wakacje. pretekst, by wziąć się za siebie i zrobić przysłowiową „formę do lata”. zaczynamy intensywnie ćwiczyć, zapisujemy się na siłownię, fitness, pływanie. Przechodzimy na dietę, i tu rodzi się pytanie – Co w głównej mierze jeść i pić, żeby zrzucić znienawidzone kilogramy? Czy warto stawiać na tabletki i suplementy odchudzające? Dlaczego woda jest istotnym elementem podczas procesu odchudzania?

 

TABLETKOM ODCHUDZAJĄCYM MÓWIMY NIE.

Dlaczego nie warto się nabierać na coraz bardziej popularne preparaty odchudzające? Wystarczy tutaj wyjaśnić definicję słowa „odchudzanie”. Logicznie myśląc – to nic innego, jak pozbycie się nadmiaru tłuszczu. Przy pomocy tabletek niestety nie jest to możliwe – co prawda pomogą w utracie wody, ale to efekt krótkotrwały – żądane efekty będą widoczne przez chwilę. Składniki zawarte w preparatach odchudzających są niebezpieczne dla zdrowia, mogą poważnie szkodzić, a nawet uzależniać… Zatem jak w rozsądny sposób pozbyć się zbędnych kilogramów?
Sam wysiłek fizyczny niestety do końca nie pomoże. Najistotniejszym elementem jest dieta, czyli racjonalnie przyjmowane posiłki z odpowiednią ilością kalorii oraz picie dużej ilości wody.


 

Co podczas odchudzania daje nam picie wody?

Wodę nazywamy skarbem natury nie bez przyczyny, a jej spożywanie podczas odchudzania działa na nasz organizm bardzo pozytywnie z wielu względów, między innymi:

• napełnia nasz żołądek, zmniejszając tym samym apetyt,

• nie posiada kalorii,

• wpływa na procesy metaboliczne,

• ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej,

• ułatwia wykonywanie wysiłku fizycznego, który także spełnia bardzo ważną rolę przy odchudzaniu.

 

Jak sukcesywnie nawadniać organizm, by łatwiej zgubić kilogramy?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w opinii ekspertki ds. odchudzania, dr nauk medycznych Darii Domańskiej – Senderowskiej, która twierdzi:

„Część osób popełnia błąd i dba jedynie o to, by wypijać określoną ilość wody w ciągu dnia bez zwracania uwagi na sposób picia. Przez to zdarza się, że piją w niewłaściwy sposób i tak naprawdę wcale nie nawadniają organizmu. Jak więc powinno się pić?
Przede wszystkim małymi łykami i często! To najważniejsza zasada, o której powinien pamiętać każdy. Najlepiej wypijać pół albo maksymalnie 1 szklankę wody na raz. Jeżeli wypijemy szybko 500-1000 ml (co zdarza się szczególnie często po dużym wysiłku fizycznym albo po dłuższym okresie nie picia), to większość wody przejdzie do płynu pozakomórkowego, obniży ciśnienie osmotyczne i przez to obciąży krążenie, a woda i tak zostanie szybko wydalona przez nerki i z potem. Kiedy pijemy małymi łykami, to utrata wody jest mniejsza i wolniejsza. Należy też pamiętać, że gdy udało nam się już ugasić pragnienie, to nie znaczy jeszcze, że organizm jest już nawodniony. W takich sytuacjach zazwyczaj wymagane jest dalsze uzupełnianie płynów małymi łykami.”

 

 

 

 Oto kilka podstawowych zasad rozsądnego odchudzania:

∨ Stosuj odpowiednią dietę – pamiętaj, by była urozmaicona. Najważniejsze składniki to: mięso tj. drób, chude mięso czerwone; jaja; produkty zbożowe, warzywa i owoce: 5 razy dziennie.

∨ Pij dużą ilość wody – jak już wyżej wspomnieliśmy, jest to nieodłączny element zdrowego odżywiania w odchudzaniu.

Spożywaj posiłki regularnie. – jedz 4-5 posiłków dziennie, najlepiej co 3-4 godziny. Posiłki powinny być mało obszerne, ale częste. Jest to najlepsza metoda w zaspokojeniu głodu. Może wydawać się to paradoksalne: jedzenie często, by schudnąć 😉

∨ Nie zniechęcaj się, gdy nie dostrzegasz efektów – cierpliwość to podstawa! Pamiętaj, że efekty nie przyjdą od razu i będziesz musiała na nie poczekać.

Pamiętaj o codziennym śniadaniu – zaczyna ono pracę metabolizmu na cały dzień. Jedz je około godzinę po przebudzeniu.

Dołącz do diety wysiłek fizyczny – jogging, aerobik czy zumba to strzał w dziesiątkę. Pozwól swojemu ciału się spocić. Ćwicz regularnie 2, 3 razy w tygodniu, a w połączeniu z odpowiednią dietą i dużą ilością wody, szybciej zauważysz żądane efekty.

 


 

Odchudzanie – czego unikać? 

 

× Nie głodź się – to najczęstszy błąd popełniany przez kobiety. Niestety spora ich rzesza uważa, że skoro nie będą jadły, to nie będą także tyły, a co więcej – będą chudły. Błąd! Owszem, głodząc się, można zrzucić kilogramy, lecz należy pamiętać o konsekwencji, jaką jest efekt jo-jo: zgubione kilogramy wrócą do nas, i to ze zdwojoną siłą.

× Nie dopuszczaj do powstania uczucia głodu – w organizmie dojdzie wówczas do magazynowania kalorii. Jednak gdy już dopuścimy do głodu, warto zjeść coś lekkiego  zamiast tłustej, kalorycznej potrawę, która będzie ciężka dla żołądka.

× Nie kładź się, gdy skończysz jeść – zjedzony pokarm wówczas zmienia się w tłuszcz. Lepiej wybrać się na spacer, lub zająć się domowymi czynnościami. Odkurzanie? Prasowanie? Jak najbardziej!

× Nie najadaj się do syta – pamiętaj, że od stołu wstawać lepiej z uczuciem lekkiego głodu, niż z uczuciem przejedzenia – organizm wtedy magazynuje energię w postaci tłuszczu.

× Nie nakładaj sobie na talerz dużych porcji – a najlepiej będzie, gdy po prostu będziesz nakładać sobie jedzenie na mniejszy talerzyk, który cały zapełnisz – człowiek jest bowiem wzrokowcem, a w świadomości będziesz myśleć, że zjadłaś cały talerz jedzenia.

× Nie podjadaj w nocy – pokarm dostarczany w nocy łatwiej zamienia się w tłuszcz.

× Nie rób zakupów, gdy jesteś głodna – to niestety naraża na zakup żywności, której wcale nie planowałaś kupić – jesteś sterowana przez głód.

× Nie wykonuj innych czynności podczas jedzenia – mowa tutaj głównie o patrzeniu w ekran telewizora czy komputera. Nieraz pewnie po przyrządzeniu posiłku, rozsiadasz się wygodnie na kanapie i włączasz tv, bo właśnie grają Twój ulubiony serial. Błąd! Nie odrywasz wtedy wzroku od ekranu, nie skupiając się tym samym na tym, co i ile zjadasz, a jedynie na odgrywanej scenie w serialu.