Sport

Woda dla sportowca – jaką wybrać?

Nastał czas, gdzie aktywność fizyczna i dieta stały się nie tylko trendem ale i weszły Polakom „w krew”. Widzimy ludzi biegających, jeżdżących na rowerze, uprawiających crossfit czy jiu jitsu. Ćwiczą młodzi, ćwiczą starsi, wiek nie gra roli. Nie od dziś wiemy też, że nieodzownym elementem każdego treningu jest odpowiednie uzupełnianie ubytków wody i tu pojawia się pytanie. Jaką wodę wybrać?

Otóż woda sama w sobie spełnia niezmiernie ważną funkcję w organizmie każdego człowieka, nawet jeśli jest mało aktywny fizycznie. U kobiet stanowi przeciętnie ok. 50-55% masy ciała, u mężczyzn 60-65%, a u dzieci 65-75%. U sportowców sprawa przedstawia się nieco inaczej, ponieważ te wartości procentowe mogą wynosić nawet 70%. Z czego wynika różnica? Najprościej mówiąc: tkanka tłuszczowa kumuluje minimalne ilości wody, bo ok. 10% w mięśniach natomiast, zawartość wody wynosi ok 75%, a jak wiemy, to właśnie tkanka mięśniowa u sportowców góruje nad tłuszczową.

Co zatem dzieje się podczas wzmożonej aktywności fizycznej? U sportowców może dojść do zmniejszenia 2-3% masy ciała, z czego większość stanowi woda. W trakcie skrajnie długiego wysiłku lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura i wilgotność powietrza) masa ciała może ulec obniżeniu nawet do 8%. Dlatego tak ogromną rolę w diecie sportowca odgrywa regularne uzupełnianie płynów – nie tylko w trakcie i po treningu ale przez cały dzień. W tym punkcie należy zadać sobie pytanie: jakie jest jest przeciętne zapotrzebowanie na wodę w diecie sportowca? W przypadku intensywnych wysiłków fizycznych zaleca się uzupełnianie wody w ilości 500 ml na każde 30 minut treningu. Oczywistą sprawą jest, iż należy rozróżnić aktywność fizyczną amatora od zawodowego sportowca, u którego ilość godzin treningowych wynosi do 4-6 godzin dziennie, a zalecana podaż płynów w jego przypadku zwiększa się nawet do 5-6 l na dzień.

Pamiętajmy, że w zależności od tego, jaki typ sportu uprawiamy, podaż na wodę będzie się nieco różniła. Przykładowo, jeżeli trening ma charakter siłowy i jest prowadzony w bardzo późnych godzinach wieczornych, wystarczające będzie spożycie 250-300 ml wody po ćwiczeniach. Pozostałą ilość wody należy uzupełnić natychmiast po przebudzeniu i we wczesnych godzinach rannych, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Podczas wysiłków o charakterze interwałowym, należy przyjąć taką objętość płynu. jaka wynika z utraty masy ciała spowodowanej poceniem się. Dodatkowa informacja: najlepsze wchłanianie przez organizm spożywanych przez nas płynów odbywa się wtedy, gdy mają one temperaturę tzw. pokojową, która oscyluje w granicach 15-22 stopnie.

Pojawia się jeszcze najważniejsze pytanie JAKĄ WODĘ WYBRAĆ?

O roli wody w diecie sportowca porozmawialiśmy z mgr. inż. Beata Śpiewak – dietetyk, diagnosta w Centrum Dietetyki „Żyj zdrowo”:

mgr inż. Beata Śpiewak

„Jedną z grup szczególnie narażonych na dodatkowe, metaboliczne zakwaszenie organizmu są sportowcy, którzy uprawiają sporty siłowe i szybkościowe takie jak ciężary, kulturystyka, lekkoatletyka, crossfit, sporty walki. Wiąże się to z beztlenowym wykorzystywaniem przez nich energii. Kwasowe środowisko wpływa na pogorszenie wyników i wydajności sportowca – działa katabolicznie na mięśnie. Konieczne jest zatem koncentracja żywieniowa i suplementacyjna, by do tego stanu nie dopuścić. Jednym z elementów tego działania jest picie w ciągu dnia wody alkalicznej, która łagodzi skutki potreningowe i żywieniowe zakwaszenia. Jest łatwo dostępna, naturalna, nie wprowadza do diety sportowca dodatkowych kalorii, wygodna w użyciu.
Szczególnie polecam wodę źródlana ŚWIĘCICKI ZDRÓJ, która dzięki swojemu alkalicznemu odczynowi pH 8,3 doskonale nawadnia organizm i go odkwasza.”

Odpowiedź jest zatem oczywista: woda alkaliczna w diecie sportowca, jest niezastąpionym elementem machiny pozwalającej na osiąganie niesamowitych efektów sportowych. Korzyści jest wiele:

  • osoby, które przyjmują odpowiednią ilość płynu w trakcie treningu, mogą wydłużyć swój wysiłek o 33%, ponieważ woda alkaliczna dostarcza organizmowi dodatkową dawkę tlenu
  • zapobiega spadkowi wytrzymałości i szybkości
  • redukuje nadmiar kwasu mlekowego przez co zapobiega zakwaszaniu oraz dostarcza organizmowi składników o działaniu alkalizującym
  • zawiera antyoksydanty
  • znajduje się w niej mnóstwo cennych jonów wapnia, magnezu, sodu i potasu
  • ma lepszą wchłanialność