WODA ALKALICZNA Jest specjalnym rodzajem wody źródlanej o zasadowym odczynie. Mechanizm JEJ działania opartY JEST o chemiczne i fizjologiczne struktury naszego organizmu. Zasadowy odczyn wody wynika z obecności wodorowęglanów. Taka woda może mieć wpływ na szybsze i skuteczniejsze nawodnienie organizmu. Dlaczego? Jej cząsteczka ma mniejszą strukturę molekularną, dzięki czemu łatwiej przenika przez błony komórkowe i jest natychmiastowo wykorzystywana w procesach metabolicznych.
Tak z grubsza prezentują się właściwości wody alkalicznej od strony naukowej. Ale co to oznacza dla nasz, dla naszego organizmu i zdrowia? Zapoznajmy się z PIĘCIOMA najważniejszymi właściwościami wody alkalicznej:
1. JEST NATURALNYM PRZECIWUTLENIACZEM
Wolne rodniki są to atomy lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony tlenu, które powstają w organizmie w wyniku przemian metabolicznych. Ich nadmiar prowadzi do reakcji utleniania, to znaczy połączenia się ładunków ujemnych z dodatnimi, czego efektem może być uszkodzenie DNA i błon komórkowych. Innymi słowy – to wolne rodniki w dużej mierze odpowiedzialne są za proces starzenia i wiele chorób, w tym nowotwory. Dr Alex Carrel, francuski noblista, twierdził nawet, że „komórka jest nieśmiertelna”, a degenerują ją płyny, w otoczeniu których żyje. Aby jak najdłużej podtrzymać zdrowie i młodość naszych komórek, powinniśmy przyjmować naturalne antyoksydanty, to znaczy substancje neutralizujące działanie wolnych rodników. Jednym z naturalnych antyoksydantów – czyli przeciwutleniaczy – jest woda alkaliczna, czyli taka, której pH wynosi powyżej 7,5.
2. POMAGA UTRZYMYWAĆ RÓWNOWAGĘ KWASOWO-ZASADOWĄ
Co zazwyczaj robi nasz organizm, kiedy odczuwa przesycenie czymkolwiek? Z reguły stara się pozbyć nadwyżki. To samo dzieje się w procesie utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej. Organizm dąży do wydalenia takiej ilości kwasów i zasad, jaka powstaje w wyniku procesów metabolicznych w organizmie oraz jest wprowadzana do organizmu wraz z dietą. W warunkach fizjologicznych organizm jest narażony na gromadzenie kwasów. Dlatego codzienna dieta charakteryzuje się przewagą produktów kwasotwórczych. Spożywcze produkty kwasotwórcze, to takie, które wchodząc w metabolizm organizmu, ostatecznie powodują jego zakwaszenie. To przede wszystkim mięso oraz przetwory typu jaja i produkty zbożowe. Natomiast produktami zasadotwórczymi, które przeciwdziałają kwasicy są warzywa, owoce, mleko, sery. Zdolność zapobiegania zakwaszeniu organizmu ma właśnie woda alkaliczna, która przeciwdziała od razu po wchłonięciu – ma więc natychmiastowe działanie!
3. MOŻE MIEĆ POZYTYWNY WPŁYW NA URODĘ I FIGURĘ
Picie wody alkalicznej może wspomóc naszą walkę o piękną sylwetkę i gładką twarz. Zaobserwowano proces redukcji zmarszczek u osób regularnie spożywających wodę, ponieważ nawilża komórki twarzy. Zmarszczki to przecież nic innego, jak efekt coraz gorszego nawodnienia komórek. Ponadto może pomóc w walce z chorobami skóry i niedoskonałościami, jak trądzik, krostki, przebarwienia i wypryski. To jednak nie wszystko. Picie wody alkalicznej może pomóc spowolnić proces siwienia i poprawić jakość włosów poprzez umocnienie ich cebulek.
4. MA DOBROCZYNNY WPŁYW NA UKŁAD POKARMOWY
Badania wykazały skuteczność działania wody alkalicznej w poprawie nieprawidłowej fermentacji w jelitach, przewlekłych biegunkach, nadkwasocie żołądka, niestrawności oraz leczeniu refluksu. Doniesiono, że spożywanie wody alkalicznej ma różne korzystne działania, takie jak usuwanie reaktywnych form tlenu, leczenie zaparć, redukcję uszkodzeń skóry wywołanych promieniami ultrafioletowymi oraz modulację odpowiedzi immunologicznej.
5. POMAGA SPORTOWCOM W WALCE Z ZAKWASAMI
Woda alkaliczna może łagodzić skutki potreningowe i żywieniowe zakwaszenia. Jest łatwo dostępna, naturalna, nie wprowadza do diety sportowca dodatkowych kalorii, wygodna w użyciu. Osoby, które przyjmują odpowiednią ilość płynu w trakcie treningu, mogą wydłużyć swój wysiłek o 33%, ponieważ woda alkaliczna może dostarczać organizmowi dodatkową dawkę tlenu, zapobiegać spadkowi wytrzymałości i szybkości oraz redukować nadmiar kwasu mlekowego, przez co zapobiega zakwaszaniu oraz dostarcza organizmowi składników o działaniu alkalizującym.
Woda Święcicki Zdrój doskonale wpisuje się we wszystkie te dziedziny życia. Jest to alkaliczna woda źródlana, niskozmineralizowana, przeznaczona do codziennego spożycia. Zasadowy odczyn wody o pH=8,3 może być pomocny w zwalczaniu skutków zakwaszenia organizmu i wynika z obecności wodorowęglanów. Niska zawartość sodu w wodzie Święcicki Zdrój może być korzystna dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo w wodzie Święcicki Zdrój nie stwierdzono obecności szkodliwych azotanów, azotynów i fosforanów. Należy zwrócić uwagę, że woda źródlana Święcicki Zdrój nie ma statusu wody leczniczej, dzięki czemu może być spożywana przez każdego. Codzienne spożycie wody źródlanej Święcicki Zdrój może przyczynić się do zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i odpowiedniej kondycji organizmu.