Strefa wiedzy Uroda

Jak z pomocą wody oczyścić organizm z toksyn?

„Oczyść się z toksyn”, „detoks” „OZNAKI, ŻE W TWOIM ORGANIZMIE SĄ NAGROMADZONE TOKSYNY” – te hasła są wszędzie. ale czym właściwie są te tajemnicze toksyny? SKĄD SIĘ BIORĄ I DLACZEGO NAM SZKODZĄ? i wreszcie – jak usunąć je z organizmu?

 

Definicja słownikowa substancji, które zwiemy toksynami, brzmi:

Toksyny – trucizny organiczne wytwarzane przez drobnoustroje, rośliny i zwierzęta. 

Niektóre organizmy żywe wyposażone są w mechanizmy obronne, jakie mają pomóc im w walce z drapieżnikami, lub przeciwnie  – atakowaniu i np. paraliżowaniu lub zatruciu ofiary. Innymi słowy to właśnie toksyny wydzielają pająki i inne owady, czy węże i niektóre gatunki ryb, aby skutecznie obezwładnić przeciwnika. Tyle, jeśli chodzi o słownikową definicję.

TOKSYNY Z DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA

Dziś jednak znaczenie tego pojęcia uległo znacznemu rozszerzeniu. Toksyny bowiem kryją się już nie tylko w organizmach, ale wytwarzane są także przez samego człowieka i jego agresywnie zmieniającą przyrodę działalność. Toksynami będziemy więc określać także szkodliwe związki pochodzące ze spalania śmieci; odpady przemysłowe (chemiczne, tekstylne); spaliny samochodowe; pestycydy, emulgatory i „ulepszacze” żywności; składniki kosmetyków, farb, Wszystkie te związki codziennie dostają się do naszego organizmu i zatruwają go. Najgorsze jest to, że toksyny w wysokoprzetworzonej żywności, którą spożywamy całą rodziną, są niewyczuwalne – przykrywa je słodki lub słony smak naszych ulubionych przekąsek, batoników lub fast-foodów, w taki sposób, że nie mamy pojęcia jakie szkody wyrządzamy swoim organizmom…

Toksyny z powietrza, żywności i kosmetyków kumulują się w naszej tkance tłuszczowej. W przypadku intensywnego odchudzania „wydostają” się ze znikającego tłuszczu i zaczynają krążyć po naszym ciele! Dlatego szybkie zrzucanie wagi jest niezwykle niebezpieczne. Ciekawostka: z tego samego powodu nie wolno odchudzać się karmiąc piersią – toksyny, które wydostały się ze zrzucanej tkanki tłuszczowej, przechodzą do mleka.

JAK NAJSZYBCIEJ USUNĄĆ TOKSYNY Z ORGANIZMU?

Przeczytajmy wypowiedź Marzeny Magdy Maciejczyk, entuzjastki zdrowego stylu życia, absolwentki studiów podyplomowych o kierunku „Zalecenia żywieniowe dla ludzi zdrowych i chorych” Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

Aby „oczyścić” się ze szkodliwych substancji, wystarczy codziennie pić około półtora litra wody (30 ml/kg na dobę), której pH wynosi co najmniej 7,5. Dlaczego to tak istotne? Beata Szadkowska-Opasiak, lekarz medycyny rodzinnej, tłumaczy: – Bez odpowiedniego nawodnienia detoks nie będzie skuteczny. Organizm oczyszcza się sam cały czas, służą do tego wątroba, płuca, nerki, jelita i skóra. Dlatego cudowne metody oczyszczania organizmu za pomocą głodówek i suplementów diety na niewiele się zdają. Jednak samooczyszczanie organizmu nie będzie przebiegało prawidłowo, jeśli nie będziemy go nawadniać. I to porządnie! Im więcej pijemy, tym częściej oddajemy mocz, a około 80 proc. toksyn to toksyny rozpuszczalne w wodzie, wydalane przez nerki wraz z moczem. Dlatego w medycynie, gdy organizm jest zatruty, jednym ze sposobów na usunięcie toksyn jest podawanie środków moczopędnych – dodaje lekarka.

Kolejny argument za piciem wody – jej niedobór w organizmie powoduje zaparcia, a niebagatelną rolę w oczyszczaniu odgrywa kał. Do niego wydalana jest część zbędnych substancji. Dalej. Im więcej wody pijesz, tym większe jest wydzielanie potu, a to kolejny sposób oczyszczania.

ALKALICZNA JEST NAJLEPSZA!

Dwa kubki herbaty, kilka filiżanek kawy, do tego talerz zupy. No i jeszcze szklanka mleka przed snem. To nawet więcej niż półtora litra. Jesteś przekonana, że nawet bez wody przekraczasz codzienną normę płynów, potrzebnych Twojemu organizmowi. Mylisz się. Czarna herbata i kawa hamują wydzielanie wazopresyny – hormonu, który odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli więc chcesz, by wszystkie komórki Twojego ciała funkcjonowały bez zarzutu, skóra była gładka, a na udach nie odkładał się cellulit, pij czystą wodę. Najlepiej alkaliczną. Woda z kranu zawiera związki chemiczne, które nie ulegają zniszczeniu nawet po przegotowaniu! Dlaczego w terapii detoksykacyjnej powinniśmy wybierać akurat wodę alkaliczną? Na to pytanie biotechnolodzy odpowiadają krótko: może być naturalnym silnym przeciwutleniaczem i neutralizować wolne rodniki, których nadmiar w organizmie przyspiesza procesy jego starzenia się. Nie przepadasz za smakiem czystej wody? Możesz dodać do niej wyciąg z pokrzywy, pietruszki czy skrzypu polnego z odrobiną soku z cytryny. Działają moczopędnie, przez co dodatkowo przyspieszają usuwanie toksyn z ciała. Chcesz robić na bazie wody alkalicznej warzywne koktajle? Wspaniale! Polecam zielone, gdyż są najlepsze. Dlaczego? Mają najwięcej antyoksydantów, czyli związków, walczących ze szkodliwymi dla komórek wolnymi rodnikami. Czujesz się osłabiona, brakuje Ci energii, masz kłopoty z koncentracją? Oprócz picia wody i koktajli warzywnych, możesz dodatkowo wypróbować trzytygodniową lekką dietę oczyszczającą i sprawdzić, czy będzie poprawa. Jak powinna wyglądać taka dieta? Podstawą jest duża ilość warzyw i owoców.

ROŚLINY KONTRA TOKSYNY!

W opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) w ubiegłym roku nowej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej WODA i ROŚLINY zostały uznane za najważniejszy element zdrowej diety. W kuracji oczyszczającej warto zwrócić szczególną uwagę na warzywa bogate w witaminy A, D, E i C. Według metody ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity – miara pojemności antyoksydacyjnej, oznaczana dla produktów spożywczych, opracowana przez National Institute on Aging w amerykańskich rządowych laboratoriach w Betesda) naszymi sprzymierzeńcami w walce z wolnymi rodnikami są: szpinak, fasola, brokuły, pomidory, zielony groszek, czerwona kapusta, czarne porzeczki, jabłka, jeżyny, maliny, pomarańcze, śliwki, grejpfruty, morele, aronia, czarny bez, żurawina. Nie można zapominać również o produktach zawierających błonnik – substancję stymulują perystaltykę jelit i tym samym przyspieszającą usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych i wiążącą toksyny. Najlepszymi jego źródłami, oprócz warzyw i owoców, są: otręby pszenne i owsiane, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, kasze. I wreszcie jest też czarna lista produktów, które lepiej wykluczyć z diety podczas kuracji oczyszczającej. Jej czołowe miejsca zajmują produkty wysoko przetworzone, z dodatkami chemicznymi, w tym konserwantami, emulgatorami, barwnikami, aromatami, utwardzaczami oraz utwardzane tłuszcze, alkohol, przetwory mięsne o niskiej jakości, słodycze, cukier i jego zamienniki, a także dania słone. Nie służą one naszemu zdrowiu ani figurze. Dużym błędem jest kupowanie ich naszym dzieciom. Wszystkie bułki i batoniki sprawiają, że toksyny z roku na rok coraz bardziej kumulują się w ich małych organizmach.

Pamiętaj – Twoją bronią w walce z toksynami jest WODA!