wciąż powtarzamy, że 3/4 organizmu człowieka to woda. ale co to właściwie znaczy? PRZECIEŻ NIE WYGLĄDAMY JAK GALARETOWATE, MOKRE MEDUZY! GDZIE WIĘC KRYJE SIĘ TE 80 % WODY, KTÓRE BUDUJE NASZE CIAŁO? PONIŻEJ UDOWODNIMY WAM, ŻE – CHOCIAŻ NIEWIDOCZNA NA PIERWSZY RZUT OKA – WODA TO ISTOTNA CZĘŚĆ NIEMAL KAŻDEGO NASZEGO ORGANU.
Bez wody nasze ciało nie może prawidłowo funkcjonować. Każda pojedyncza komórka, z których zbudowane są nasze tkanki, a z nich – organy (pamiętacie z lekcji biologii?) potrzebuje wody, aby żyć. Innymi słowy my sami musimy dostarczać sobie tej wody w ilości 2-3 litrów dziennie. Tylko wtedy „wystarczy jej” na tyle, aby dotrzeć do każdej pojedynczej komórki.
ILE JEST WODY W POSZCZEGÓLNYCH ORGANACH?
Ogółem woda w organizmie to:
-
50 – 55% masy ciała kobiety,
-
60 – 65% masy ciała mężczyzny,
-
65-75% ciała niemowlęcia.
Różnica pomiędzy ilością wody u mężczyzn i kobiet wynika z budowy anatomicznej – w tkance mięśniowej gromadzi się dużo więcej wody niż w tłuszczu, a płeć piękna (niestety!) ma większy procent komórek tłuszczowych.
Całe nasze nawodnienie dzieli się na: wewnątrzkomórkowe (60 % wody budującej nasz organizm) oraz zewnątrzkomórkowe (40 %). Nawodnienie wewnątrzkomórkowe to przede wszystkim organy oraz płyny ustrojowe. Nasza żółć w 86% składa się z wody. W soku trawiennym jest jej 97%, a w pocie – ponad 99%! Także znaczna część naszej krwi (ponad 90%) to woda. Wskaźniki te wahają się w zależności od stanu naszego zdrowia, wieku, wzrostu tkanki tłuszczowej, trybu życia, klimatu etc. Każdy z nas powinien dążyć do stanu równowagi bilansu wodnego. Oznacza to, że jeśli w ciągu doby tracimy ok. 2 litrów wody z organizmu na procesy metaboliczne, trawienie, ogrzewanie, poruszanie – tyle samo powinniśmy sobie dostarczyć (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ: http://wzasadziewoda.pl/bilans-wodny-organizmu-jak-go-obliczyc-to-nie-trudne/).
- Mózg – 83% wody
Większość naszego mózgu składa się z wody. Jest jej tam aż 1.5 litra – a to dopiero jeden organ! Teraz już rozumiecie, czemu trzeb pić do 3 l płynów dziennie? Oprócz wody mózg składa się z białka (130 g), tłuszczu (95 g) i soli mineralnych. Prawdę mówiąc wygląda trochę jak… galaretka podłączona do prądu. Nawodniony mózg jest gotowy do pracy, poza tym picie wody niweluje migreny. Jedna lub dwie szklanki pozwoli nam szybciej się rozbudzić i przejść w „tryb gotowości do działania” z trybu „śpioszka”. Nasz mózg po prostu lubi wodę. Dzięki niej szybciej przewodzi impulsy nerwowe, to znaczy – szybciej myślimy, efektywniej pracujemy, kreatywniej działamy. Woda mobilizuje mózg do pracy.
- Nerka – 82% wody
Nerki to jedne z najbardziej nawodnionych organów w naszym ciele. Dlatego już niewielki jej ubytek znacząco wpływa na obniżenie ich sprawności, a przecież pełnią niezwykle ważne funkcje – filtrują krew i produkują mocz. Nerki usuwają resztki leków, wyłapują z krwi niebezpieczne związki i toksyny – przeznaczając je do wydalenia. Ale też szukają cennych witamin i aminokwasów, by „wysyłać” je z powrotem do krwiobiegu. Najważniejsze zadania nerek – czyli filtracja i detoks – nie odbywają się sprawnie bez udziału wody. Nie wolno nigdy wstrzymywać moczu, gdyż powoduje to namnażanie bakterii w pęcherzu, co może mieć groźne skutki dla zdrowia. Poranna szklanka wody to doskonały prezent dla nerek na początek dnia.
- Serce – 79% wody
- Krew – 90% wody
Woda ma także niebagatelny wpływ na prawidłowe działanie naszego układu krwionośnego i serca. Serce w 79 procentach składa się z wody, a we krwi znajdziemy jej aż 90%! Kiedy nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni, nasze ciśnienie krwi spada, a jej objętość maleje w organizmie. Serce jest przeciążone i musi pompować (bić) szybciej, aby utrzymać prawidłowe tempo krążenia. Co to dla nas oznacza? Czujemy bardzo nieprzyjemne kołatanie, tracimy koncentrację, nie możemy się skupić. Przedłużający się stan odwodnienia prowadzi już do poważnych schorzeń serca i układu krwionośnego. Warto jednak sięgać po czystą, niegazowaną wodę, a nie słodkie napoje, które pośrednio także osłabiają serce, prowadząc do rozwoju miażdżycy.
Odpowiednio nawodniona krew jest wystarczająco rzadka, by przez cieniutkie naczynia włosowate przecisnąć się do każdej, najmniejszej nawet komórki w ciele. Odbiera wtedy wyrzucone przez nią produkty przemiany materii i wydala je z organizmu. Podobnie działa mechanizm układu limfatycznego. Bez odpowiedniego nawodnienia nie uda mu się oczyścić organizmu z toksyn i innych produktów przemiany materii.
- Płuca – 80% wody
Kolejnym najbardziej nawodnionym organem są płuca. Zdziwieni? A jednak! Płuca w 80 procentach składają się z wody. Przyjmuje się, że człowiek traci przez płuca (wraz z oddechem) ok. 600 ml wody dziennie. Jednak ilość ta może ulec znacznemu zwiększeniu pod wpływem temperatury i wilgotności wydychanego powietrza. Wartości te szczególnie rosną u chorych z gorączką – mają oni bowiem zwiększony metabolizm i podwyższoną temperaturę ciała. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów w czasie chorób, szczególnie tych związanych z zapaleniem dróg oddechowych.
- Kości – 22% wody
- Mięśnie – 75 % wody
- Wątroba – 71 % wody
- Skóra – 64 % wody
Specjaliści zgodnie twierdzą, że żaden, nawet najdroższy kosmetyk nawilżający nie przyniesie tak spektakularnych i długotrwałych efektów jak dobre nawodnienie komórek ciała. Już po 2 tygodniach picia 8 szklanek wody dziennie możemy zauważyć wyraźne zmiany! Picie wody ma rozległy, pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Widocznie redukuje zmarszczki, ponieważ nawilża komórki twarzy. Zmarszczki to przecież nic innego, jak efekt coraz gorszego nawodnienia komórek. Ponadto pomaga w walce z chorobami skóry i niedoskonałościami, jak trądzik, krostki, przebarwienia i wypryski. Woda o zasadowym odczynie pH wypełnia na powrót komórki skóry na naszej twarzy, co przyczynia się do spłycenia zmarszczek, większej jędrności i promienności cery. To jednak nie wszystko. Picie wody alkalicznej pomaga spowolnić proces siwienia i poprawia jakość włosów poprzez umocnienie ich cebulek. Znany jest też wpływ wody zasadowej na pot – nieprzyjemny, kwaśny zapach znika, ponieważ jest zneutralizowany przez zasadowy odczyn.
Po konkretnych wartościach procentowych, które podaliśmy, mamy nadzieję, że uświadomiliśmy Wam, jak istotne dla każdego narządu w naszym ciele jest codzienne uzupełnianie płynów!
Tutaj przeczytacie o tym, dlaczego warto na co dzień sięgać po wodę alkaliczną: http://wzasadziewoda.pl/co-to-jest-woda-alkaliczna-oraz-7-powodow-dla-ktorych-warto-ja-pic/