Strefa wiedzy

Co to jest WODA ALKALICZNA oraz 7 powodów, dla których warto ją pić!

Tyle się dziś mówi o zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej, o potrzebie odpowiedniego nawadniania organizmu i dbałości o to, czym zasilamy nasz organizm. we wszelkich publikacjach pojawiają się hasła, które mogą być niezrozumiałe dla kogoś, kto zaczyna swą przygodę ze świadomym wyborem tego, co kupuje, a co za tym idzie tego, co później spożywa. Stąd też zacznijmy od tego, co to właściwie jest ta woda alkaliczna, o której co raz częściej słychać 

         Woda alkaliczna jest wodą, która charakteryzuje się wysokim odczynem pH powyżej 7,5. Inna nazwa, z którą możecie się spotkać to woda zasadowa. Większość wód butelkowanych, dostępnych na naszym rynku ma pH w okolicach 7, to samo tyczy się wód wodociągowych. Między innymi dlatego wybierając zwykłą wodę, nawet pijąc jej dzienną, zalecaną dawkę – możemy nadal nie być odpowiednio nawodnieni, a organizm będzie miał trudności w utrzymaniu odpowiedniego bilansu kwasowo – zasadowego. Dołóżmy do tego dietę przeciętnego człowieka, który prowadzi siedzący tryb życia, spożywa małą ilość warzyw, a w jego diecie dominuje mięso i zakwaszenie organizmu gotowe. Stąd też należy podkreślić, że wysokie pH wody alkalicznej ma ogromne znaczenia dla naszego zdrowia. Taka wartość pH sprawia, że bardziej nawadniamy organizm, przez co skuteczniej oczyszczamy go z toksyn, zapewniamy sobie lepsze samopoczucie, więcej energii i poprawę koncentracji. Woda ta pozwala na utrzymanie prawidłowego bilansu kwasowo-zasadowego w organizmie oraz wpływa  korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie  układu mięśniowego oraz  pokarmowego. Sam mechanizm działania wody alkalicznej ma zdrowotne działanie oparte o chemiczne i fizjologiczne struktury naszego organizmu.

Postanowiliśmy wymienić przynajmniej 7 najważniejszych powodów, dla których warto pić wodę alkaliczną. Oto one:

1. Woda alkaliczna ODKWASZA organizm

Co zazwyczaj robi nasz organizm, kiedy odczuwa przesycenie czymkolwiek? Z reguły stara się pozbyć nadwyżki. To samo dzieje się w procesie utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej. Organizm dąży do wydalenia takiej ilości kwasów i zasad, jaka powstaje w wyniku procesów metabolicznych w organizmie oraz jest wprowadzana do organizmu wraz z dietą. W warunkach fizjologicznych organizm jest narażony na gromadzenie kwasów. Dlatego codzienna dieta charakteryzuje się przewagą produktów kwasotwórczych. Spożywcze produkty kwasotwórcze, to takie, które wchodząc w metabolizm organizmu, ostatecznie powodują jego zakwaszenie. To przede wszystkim mięso oraz przetwory typu jaja i produkty zbożowe. Natomiast produktami zasadotwórczymi, które przeciwdziałają kwasicy są warzywa, owoce, mleko, sery. Zdolność zapobiegania zakwaszeniu organizmu ma właśnie woda alkaliczna, która przeciwdziała od razu po wchłonięciu.

2. Doskonale NAWADNIA, a przy tym poprawia poziom energii i sił witalnych.

Woda stanowi przeciętnie 60 – 70% masy ciała i jest składnikiem każdej jego komórki. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w trakcie przebywania w otoczeniu o podwyższonej lub obniżonej temperaturze oraz obniżonej wilgotności. Woda alkaliczna jest nośnikiem składników odżywczych i rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, biorących udział w procesie metabolizmu. A to oznacza, że bez odpowiedniego nawodnienia organizmu żadna komórka i narząd naszego organizmu nie będzie pracować prawidłowo – twierdzą lekarze. Niewłaściwe zarządzanie gospodarką wodną prowadzi do utraty samopoczucia i sił witalnych. Odpowiedzią na ten stan organizmu jest częste nawadnianie. Ps. drogie Panie – nawodniona komórka, to młoda komórka 🙂

3. Może PRZECIWDZIAŁAĆ wielu chorobom

Dokładnie! A przede wszystkim chorobom układu pokarmowego. Korzystnie wpływa na żołądek– to w nim znajduje się kwas solny nadający sokowi żołądkowemu odczyn kwaśny. Kwas solny pełni ważną funkcję w procesie trawienia, ale niestety ma silne właściwości żrące. Śluz występujący w żołądku chroni ściany żołądka przed kwasem solnym oraz samostrawieniem. Jednak zbyt duża ilość kwasu solnego w soku żołądkowym prowadzi do nadkwaśności i uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej śluzu. Nadkwaśność może towarzyszyć chorobie wrzodowej żołądka, czy ostremu zapaleniu żołądka spowodowanemu stosowaniem salicylanów lub alkoholu, a także może występować u osób nadużywających mocnej herbaty i kawy, a także palaczy tytoniu. W przypadku narządu jakim jest jelito – należy pamiętać, że w wyniku ostrych biegunek może dojść do zaburzeń równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie. Wskazane jest wówczas stosowanie diety oraz środków alkalicznych w celu neutralizacji nadmiaru kwasu solnego i zmniejszeniu jego skutków działania.

 4. OPÓŹNIA ZMĘCZENIE MIĘŚNI

Dzięki jej buforującemu działaniu na kwas mlekowy, który powstaje na wskutek wysiłku fizycznego, polecana jest osobom aktywnym fizycznie oraz sportowcom. Poprzez spożywanie wody alkalicznej, organizm wolniej się męczy, a także nabiera więcej energii, przez co chęci do dalszego wysiłku wzrastają.

5. POPRAWIA KONCENTRACJĘ, przeciwdziała zmęczeniu

Osoby, które regularnie spożywają wodę alkaliczną, odczuwają oraz wzrost koncentracji, co znacznie ułatwia im codzienne funkcjonowanie zarówno w szkole, pracy, jak i podczas wykonywania codziennych czynności domowych. Stwierdza się również mniejszy poziom zmęczenia, które współcześnie towarzyszy wielu ludziom, stając się główną przyczyną braku energii i siły do działania.

6. Ma wpływ na piękny i MŁODY WYGLĄD

Tzw. działanie anti-aging 🙂 Pamiętajmy – to jak się czujemy i wyglądamy, w głównej mierze zależy od tego, co spożywamy. Nie bez kozery mówi się, że jesteśmy tym co jemy i piejmy. Pijąc odpowiednią ilość wody alkalicznej, dbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale także o piękny wygląd, który w dzisiejszych czasach jest mocno pożądany – wyglądając pięknie, odczuwamy większą pewność siebie, a ta – wbrew pozorom jest bardzo ważnym elementem naszej osobowości, która ma wpływ na kreowanie wizerunku. Musimy zatem pamiętać, że dbanie o wygląd to nie tylko stosowanie drogich preparatów upiększających, ale w głównej mierze zdrowe odżywianie, poprzez włączenie do diety alkalicznej wody.

7. Zawarte w wodzie składniki mineralne, mają
DOBROCZYNNY WPŁYW NA UKŁAD NERWOWY.

Nie trudno zauważyć, jak dużą część ludzi dotyka stres. Silny czy przewlekły – zawsze uciążliwy. Jak mu zapobiegać? Odpowiedź jest prosta! Spożywanie alkalicznej wody może wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, którego rola w organizmie jest bardzo ważna. Odpowiednie nawodnienie to lepsze samopoczucie oraz zmniejszenie podatności na stres.

Na koniec wypowiedź specjalisty dr nauk med. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Darii Domańskiej – Senderowskiej dietetyka z Zakładu Molekularnych Podstaw Medycyny, specjalistki w dziedzinie leczenia otyłości i nadwagi oraz w żywieniu sportowców. Dlaczego warto wybierać wodę ŚWIĘCICKI ZDRÓJ?

dr nauk med. Daria Domańska – Senderowska

Woda Święcicki Zdrój doskonale wpisuje się we wszystkie te dziedziny życia. Jest to  alkaliczna woda źródlana, niskozmineralizowana, przeznaczona do codziennego spożycia. Zasadowy odczyn wody o pH=8,3 może być pomocny w zwalczaniu skutków zakwaszenia organizmu i wynika z obecności wodorowęglanów. Niska zawartość sodu w wodzie Święcicki Zdrój może być korzystna dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo w wodzie Święcicki Zdrój nie stwierdzono obecności szkodliwych azotanów, azotynów i fosforanów. Należy zwrócić uwagę, że woda źródlana Święcicki Zdrój nie ma statusu wody leczniczej, dzięki czemu może być spożywana przez każdego. Codzienne spożycie wody źródlanej Święcicki Zdrój może przyczynić się do zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i odpowiedniej kondycji organizmu.