Zdrowie

Syndrom dnia następnego. Woda kontra kac.

Syndrom dnia następnego, czyli najpopularniej mówiąc kac jest reakcją naszego organizmu na zatrucie alkoholem i dopada większość osób po każdej mocno zakrapianej imprezie, a co za nim idzie – fatalny stan ciała i ducha. Nudności, wymioty, senność, otępienie, nadwrażliwość na dźwięk i światło, drżenie rąk, a w głowie uczucie wirującego samolotu – jak to mówią „kac morderca nie ma serca”.

Zaczynasz przysięgać sobie, że nigdy więcej tak nie skończysz i że przy najbliższej okazji nie wypijesz nawet łyczka alkoholu… Zmęczenie Cię przygnębia, nie masz siły nawet myśleć. Znasz to uczucie? Na kacu czujesz się bezsilnie i chcesz jakoś zaradzić przytłaczającym Cię dolegliwościom? Mamy kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne. O czym pamiętać przed i podczas imprezy alkoholowej i jak się zabezpieczyć, by następnego dnia móc należycie funkcjonować?

Oto kilka drogocennych wskazówek:

• Nie spożywaj alkoholu na pusty żołądek

• Staraj się unikać kolorowych substancji alkoholowych, które są chemicznie barwione

• Pij dużo płynów – nawadniaj organizm, by nie narażać się na odwodnienie

• Nie łącz alkoholu z tytoniem – nikotyna zawarta w papierosach nie tylko sprzyja szybszemu upojeniu, ale w połączeniu z alkoholem czyni go bardziej toksycznym

• Jeśli to możliwe, nie mieszaj trunków różnego gatunku – takie właśnie połączenie wpływa na żołądek bardzo negatywnie i powoduje przykre objawy, tj. wymioty, nudności, ból głowy.

WODA NA KACA?

Zdecydowanie tak! Okazuje się, że woda jest najlepszym sposobem na walkę z kacem. Wypijaj jej dużo zarówno przed imprezą, jak i po niej. Picie wody następnego dnia pomoże zminimalizować objawy kaca i sprawi, że organizm odzyska utracone elektrolity. Po jaką wodę sięgać podczas kaca? Wybieraj wodę alkaliczną – z racji, że posiada wysoki odczyn pH, będzie w stanie ukoić Twój żołądek i pomoże przywrócić jego pracę na cały dzień. Woda zasadowa może neutralizować działanie kwasów w przewodzie pokarmowym oraz pomóc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Jakie napoje oprócz wody mogą okazać się pomocne w walce z kacem?

Sok pomidorowy – z racji, że zawiera dużo witamin oraz podobnie jak w przypadku wody alkalicznej – wysokie pH.

Rosół domowy – zawiera dużo składników odżywczych, pomaga żołądkowi sprawniej pracować, ponadto podany ze świeżą natką pietruszki, która zawiera dużo witaminy C usunie toksyny i wypłucze alkohol

Kefir – neutralizuje ujemne skutki spożycia alkoholu oraz gasi pragnienie, które silnie daje się we znaki zwłaszcza podczas kaca.

Napoje izotoniczne (nie należy mylić z napojami energetycznymi) – świetnie przeciwdziałają odwodnieniu i pomogą odnowić utracone elektrolity – zwłaszcza jeśli następują odruchy wymiotne.

MITY NA TEMAT KACA

Popularnym nawykiem na stało się picie piwa na kacu – spora rzesza osób uważa, że przyniesie ono pożądaną ulgę. Mówi się „czym się strułeś, tym się lecz„, jednak czy to aby na pewno racjonalne rozwiązanie? Musimy liczyć się z tym, że alkohol wypijany podczas kaca, tylko pogorszy sytuację, dlatego, że zawiera mnóstwo szkodliwych toksyn, a spożycie ich na pewno nie wpłynie na nasz organizm pozytywnie.

Czy mocna kawa na kacu na pewno nam pomoże? Niekoniecznie. Kawa, za pomocą swojego aktywnego składnika o silnym działaniu, jakim jest kofeina, z pewnością nas rozbudzi i może postawić na nogi. Jednak należy pamiętać o tym, że odwadnia nasz organizm, co nie przyczynia się do polepszenia naszego stanu, a wręcz pogarsza go. Musisz sięgać po dużo płynów, natomiast niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po kawę. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wypicie dużej ilości wody – najlepiej o alkalicznym odczynie – odkwasi organizm i korzystnie wpłynie na pracę żołądka.

Kolejnym mitem jest mniemanie, iż spożyte przed snem środki przeciwbólowe pozwolą uniknąć kaca. Nic bardziej mylnego. Stosowanie jakichkolwiek silnych leków przeciwbólowych podczas upojenia alkoholowego jest silnie zabronione i może nieść za sobą nieprzyjemne i bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, m.in. podrażnienie lub uszkodzenie wątroby.

Stwierdzenie, iż konsumpcja posiłku przed snem pozwoli uchronić przed objawami kaca to również niestety kolejny mit, działanie takie bowiem ma sens znacznie wcześniej, czyli przed spożyciem alkoholu. Warto pamiętać, że posiłek bogaty w białka i tłuszcze spowolnią wchłanianie alkoholu, dzięki czemu do upojenia nie dojdzie zanadto szybko.

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE?

Spożywanie takiej ilości alkoholu, która nie przyczyni się do powstania kaca. Konsumpcja alkoholu sama w sobie jest szkodliwa, z racji zawartych w nim substancji toksycznych, jednak jeśli już zdecydujemy się na picie, róbmy to z głową i dobierajmy ilość alkoholu do swoich możliwości. W ramach przestrogi pragniemy przypomnieć, że częste spożywanie alkoholu może nie tylko silnie uzależnić, lecz także doprowadzić do uszkodzenia organizmu. Głównie narażona jest wątroba oraz układ sercowo-naczyniowy. Alkohol zwiększa także ryzyko nowotworów. Wyżej wymienione sposoby na kaca pozwalają tylko zminimalizować objawy, ale nie zapobiegają jego szkodliwemu wpływowi na organizm.