Zdrowie

Piciem wody obniż swój wiek metaboliczny!

PIJESZ WODĘ – WOLNIEJ SIĘ STARZEJESZ!
Woda alkaliczna, to znaczy woda pitna charakteryzująca się wysokim pH, nie tylko doskonale nawadnia i odkwasza organizm, ale może być także… kosmetykiem.
Zasadowa, z racji swej niepowtarzalnej budowy cząsteczkowej zwana „wodą żywą”, jest najlepszym znanym przeciwutleniaczem. Na długo przed tym, jak jej wszechstronne zalety odkryliśmy w Polsce, zachwycały się nią Azjatki i Amerykanki. W Japonii stała się popularniejsza niż kosmetyki nawilżające. Wszystko to za sprawą jej magicznego działania na tzw. „wolne rodniki”.


Złośliwe cząsteczki „od starzenia”

Wolne rodniki są to atomy lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony tlenu, które powstają w organizmie w wyniku przemian metabolicznych. Ich nadmiar prowadzi do reakcji utleniania, to znaczy połączenia się ładunków ujemnych z dodatnimi, czego efektem może być uszkodzenie DNA i błon komórkowych. Innymi słowy – to wolne rodniki w dużej mierze odpowiedzialne są za proces starzenia i wiele chorób, w tym nowotwory. Dr Alex Carrel, francuski noblista, twierdził nawet, że „komórka jest nieśmiertelna”, a degenerują ją płyny, w otoczeniu których żyje. Aby jak najdłużej podtrzymać zdrowie i młodość naszych komórek, powinniśmy przyjmować naturalne antyoksydanty, to znaczy substancje neutralizujące działanie wolnych rodników.

Przeciwutleniacze w walce ze starzeniem

Jednym z naturalnych antyoksydantów – czyli przeciwutleniaczy – jest woda alkaliczna, czyli taka, której pH wynosi powyżej 7,5. Jej regularne spożywanie nie tylko wpływa na młody i promienny wygląd cery, ale też odkwasza organizm, powoduje redukcję tkanki tłuszczowej, zwalcza szereg chorób.
Woda alkaliczna to równocześnie doskonały kosmetyk. Możemy – wzorem Azjatek – stosować go bezpośrednio na skórę twarzy w postaci okładów. Najlepsze efekty daje bowiem nawodnienie jednocześnie od wewnątrz i od zewnątrz. Tonik na bazie wody alkalicznej i ogórka powoduje odmłodzenie skóry, redukuje opuchlizny, przyśpiesza gojenie się ran, wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę. Specjaliści zgodnie twierdzą, że żaden, nawet najdroższy kosmetyk nawilżający nie przyniesie tak spektakularnych i długotrwałych efektów jak dobre nawodnienie komórek ciała. Już po 2 tygodniach picia 8 szklanek wody dziennie możemy zauważyć wyraźne zmiany!


Dlaczego warto wybrać wodę zasadową?

Picie wody alkalicznej ma rozległy, pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Widocznie redukuje zmarszczki, ponieważ nawilża komórki twarzy. Zmarszczki to przecież nic innego, jak efekt coraz gorszego nawodnienia komórek. Ponadto pomaga w walce z chorobami skóry i niedoskonałościami, jak trądzik, krostki, przebarwienia i wypryski.
Aby jednak wszystkie te pozytywne efekty działania mogły zostać spełnione, woda którą pijemy musi spełniać określone warunki. Zwykła woda mineralna o neutralnym pH nie łączy się z wolnymi rodnikami, co więcej, może nawet przyczynić się do szybszego starzenia i zakwaszenia organizmu. Większość dostępnych na rynku wód i napojów gazowanych ma kwaśne pH, co bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Tylko kilka wód źródlanych pozostających w sprzedaży ma pH powyżej 7.5. Warto zwracać na to uwagę. I nie trzeba chyba dodawać, że należy unikać „kranówki”!
Woda o zasadowym odczynie pH wypełnia na powrót komórki skóry na naszej twarzy, co przyczynia się do spłycenia zmarszczek, większej jędrności i promienności cery. To jednak nie wszystko. Picie wody alkalicznej pomaga spowolnić proces siwienia i poprawia jakość włosów poprzez umocnienie ich cebulek. Znany jest też wpływ wody zasadowej na pot – nieprzyjemny, kwaśny zapach znika, ponieważ jest zneutralizowany przez zasadowy odczyn.


Obniż swój wiek metaboliczny

Osobom dbającym o linię i urodę nieobcy jest też termin wiek metaboliczny. Często różni się on od tego, jaki mamy w dowodzie. Jego liczba zależy od wielu czynników, jak dieta, aktywność fizyczna, przemiana materii. Jeśli nasz wiek metaboliczny jest dużo starszy „od nas”, to znak, że powinniśmy o siebie zadbać. Aby go obniżyć, a tym samym wyglądać i czuć się młodziej, najlepiej jest codziennie pić wodę alkaliczną. Odmładzamy wtedy organizm na najbardziej podstawowym – komórkowym – poziomie, poprawiając swoją witalność, odporność i zwiększając jasność myślenia. Jednym słowem – wyglądamy i czujemy się młodziej!
Już około 2-3 procentowe odwodnienie organizmu przekłada się na utratę około 10% wydolności fizycznej. Jeśli więc stale zapominamy o nawadnianiu, szybko zauważymy konsekwencje – uczucie chronicznego zmęczenia, cienie i opuchlizna pod oczami, głębokie zmarszczki wokół ust, szybsze siwienie, większa waga. Oczywiście – makijaż i farba do włosów mogą tymczasowo zatuszować problem, ale czy nie lepiej walczyć z nim „u źródła” i trwale się go pozbyć? Nie trzeba płacić ogromnych pieniędzy na kosmetyki i zabiegi! Wystarczy przez całe życie pić dużo wody.


Kosmetyki na bazie wody

Ogromną liczbę zabiegów kosmetycznych na bazie wody opracowały Azjatki.
Warto użyć wody alkalicznej jako bazy pod maseczki z glinki: zielona glinka ze skał krzemionkowo-aluminiowych ma właściwości dezynfekujące, gojące i odżywcze. Glinka czerwona bogata w wapń, sód i magnez, odpowiednia jest dla cery naczyniowej i trądzikowej. Każdą z glinek kupujemy w postaci proszku i rozpuszczamy w wodzie alkalicznej.
Po zabiegach takich jak kro-masaż twarzy soplami lodu, lub mezoterapia, warto przeprowadzić tonizację skóry. Tonik na bazie wody alkalicznej i zielonych ogórków doskonale zwęzi pory i odświeży cerę. Należy unikać popularnych i łatwo dostępnych w drogeriach toników na bazie alkoholu, ponieważ wysuszają cerę – a więc powodują jej przedwczesne starzenie.
Przeciwieństwem krioterapii, czyli wykorzystania sopli lodu przygotowanych na bazie wody alkalicznej, mogą być kosmetyki termalne, wykorzystujące podgrzaną wodę. Tego typu zabiegi pomocne są w leczeniu łuszczycy i trądziku.
Odświeżeniu służą z kolei mgiełki do twarzy, włosów i ciała. Możemy przygotować taką mgiełkę sami. Nie będzie szkodziła naszej skórze, orzeźwi ją w upalny dzień, pozwoli oddychać porom skóry.

Przepis na mgiełkę do ciała na bazie wody alkalicznej:

* sok z 1 pomarańczy
* ½ soku z cytryny
* ½ soku z limonki
* woda alkaliczna
* woda różana

Wszystkie składniki mieszamy i przefiltrowujemy przez gazę, a następnie wlewamy do buteleczki „na spray”. W miarę możliwości powinniśmy zużyć mgiełkę w przeciągu trzech dni. Jeżeli to niemożliwe, trzymajmy ją w lodówce.