ciągle czyta SIĘ o tym, jak ważne jest regularne nawadnianie. ale w natłoku codziennych spraw zapominaMY o piciu WODY. szkoła lub praca, potem obowiązki domowe, w końcu czas dla siebie… dzień mija, a MY ORIENTUJEMY SIĘ, że wcale nie dobILIŚMY do zalecanych 2-3 litrów. co zrobić, by pamiętać o wodzie?
1. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie
Nasze ciała w 75 procentach składają się z wody. Najwięcej znajduje się we krwi (98%), nerkach (80%), mózgu (75%) oraz mięśniach (75%). Innymi słowy, potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia, by wszystkie nasze organy działały bez zarzutu. Odwodnienie pojawia się wtedy, gdy nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Wiele osób kojarzy odwodnienie z uczuciem pragnienia. Nic bardziej mylnego, gdyż pragnienie świadczy o utracie wody w ilości, która odpowiada do 2% naszej masy ciała. Nawet tak lekkie odwodnienie skutkuje: suchością w ustach, nieprzyjemnym uczuciem pragnienia, bólami i zawrotami głowy, osłabieniem, zmęczeniem i apatią!
Jak tłumaczy dietetyk, doktor nauk medycznych Daria Domańska-Senderowska: „Jeżeli utrata ta zwiększa się do ok. 4% masy ciała, pojawiają się niepokojące uczucia suchości w ustach, znużenia, osłabienia mięśni oraz apatii. W przypadku utraty ok. 10-12% masy ciała, pojawiają się problemy z przełykaniem i mówieniem (brak wydzielania śliny). Utrata ponad 20% masy ciała wiąże się z zagrożeniem życia i co gorsze przestajemy wówczas odczuwać pragnienie. Nasz organizm pozbawiony wody jest w stanie przeżyć maksymalnie 7 dni.”
2. Kup sobie fajny bidon, albo stylowe szklanki
Wodę niegazowaną warto wlewać do ulubionego, poręcznego bidonu, który zabieramy ze sobą na spacer lub na zakupy. A w domu? Designerski zestaw szklanek, albo popularnych ostatnimi czasy słoików ze słomką powinien skutecznie zachęcić nas do częstego sięgania po wodę.
Wspomniany bidon przyda się z kolei na siłowni. Jest nie tylko poręczny, ale też modny – no, przyznajcie, że na siłowni albo w klubie fitness też trzeba trochę dbać o modny wygląd;)
3. Pamiętaj o ulubionych dodatkach
Nie przepadasz za neutralnym smakiem niegazowanej wody? Spróbuj „pobawić się” i poeksperymentować z różnymi przepisami na koktajle. Kilka z nich znajdziesz na naszym blogu TUTAJ: http://wzasadziewoda.pl/wody-smakowe-dla-dzieci-czy-sa-zdrowe/ Po dodaniu do wody swoich ulubionych owoców, np. cytrusów lub owoców leśnych, jej smak delikatnie się zmieni. Korzyści będzie więcej – owoce to cenne dla naszego zdrowia witaminy, taki koktajl będzie więc „bombą zdrowotną”. Taka woda smakowa jest naturalna, w przeciwieństwie do gotowych propozycji ze sklepów, które zawierają mnóstwo cukru, ulepszaczu smaku i zapachu oraz są po prostu oranżadami „podszywającymi się” pod zdrową wodę.
4. Zawsze trzymaj wodę na biurku w pracy i pod ręką w domu
Jeśli wyrobisz w sobie nawyk trzymania na swoim biurku w pracy butelki bądź szklanki ulubionej wody, będziesz sięgać po nią odruchowo, nawet o tym nie myśląc. Dzięki temu na pewno uzupełnisz dzienną dawkę płynów, a co za tym idzie:
- będziesz bardziej efektywny w pracy
- zapomnisz o bólach głowy i zmęczeniu
- nawodnisz mózg
- pozostaniesz skupiony przez wiele godzin
5. Namów domowników na WODNE WYZWANIE
Podejmij wodne wyzwanie z domownikami – innymi słowy, zaangażuj wszystkich członków rodziny w akcję regularnego nawadniania. Każdy z Was na tym skorzysta: dzieci nauczą się zdrowych nawyków, a osoby starsze poprawią swoją kondycję i zdrowie. O zasadach wodnego wyzwania ze „Święcicki Zdrój” przeczytasz TUTAJ:http://wzasadziewoda.pl/co-daje-picie-wody-i-jak-pamietac-o-regularnym-nawadnianiu-organizmu/Znajdziesz tam również specjalną tabelę do pobrania i wydrukowania, aby powiesić ją w widocznym miejscu. Potraktujcie akcję „rodzinne nawodnienie” jako zabawę i frajdę, a wtedy na pewno szybko pokochacie wodę!
WAŻNE: JAK PIĆ? Przede wszystkim małymi łykami i często! To najważniejsza zasada, o której powinien pamiętać każdy. Najlepiej wypijać pół albo maksymalnie 1 szklankę wody na raz. Jeżeli wypijemy szybko pół litra wody na raz to większość płynu zostanie szybko wydalona przez nerki i z potem. Kiedy pijemy małymi łykami, to utrata wody jest mniejsza i wolniejsza. Należy też pamiętać, że gdy udało nam się już ugasić pragnienie, to nie znaczy jeszcze, że organizm jest już nawodniony. W takich sytuacjach zazwyczaj wymagane jest dalsze uzupełnianie płynów małymi łykami.
6. Skorzystaj z aplikacji na telefon
Nowe technologie mają za zadanie ułatwiać nam życie i pomagać w codziennych wyzwaniach. Dziś większość z nas nie rozstaje się ze swoim smartfonem – czemu więc nie wykorzystać go także przy nawadnianiu? Mamy do wy boru dziesiątki aplikacji, które sprytnie i dyskretnie przypominają nam o regularnym sięganiu po szklankę wody: „Przypomnienie wypij wodę”, „Water Time”, „Water Time Pro”, „Water Tracker” i inne. Część z nich pozwoli nam także szybko wyliczyć bilans wodny naszego organizmu (więcej TUTAJ: http://wzasadziewoda.pl/bilans-wodny-organizmu-jak-go-obliczyc-to-nie-trudne/).
7. Ustaw sobie na komputerze tapetę-przypominajkę
Od telefonicznych aplikacji wolisz bardziej tradycyjne metody? Zaprojektuj lub ściągnij sobie na pulpit tapetę, która będzie przypominać Ci o regularnym nawodnieniu. Coś zabawnego, humorystycznego i jednocześnie motywującego – może trzy najważniejsze dla Ciebie zalety regularnego nawodnienia? Dzięki temu podczas pracy przy komputerze będziesz podprogowo nastawiać organizm na picie wody. Wolisz jeszcze większy old school? Poprzyklejaj sobie żółte, samoprzylepne karteczki w różnych częściach domu lub biura. Napisz krótko: „WODA!”
8. POKOCHAJ WODĘ ALKALICZNĄ!
Woda alkaliczna, czyli taka, która charakteryzuje się wysokim, zasadowym odczynem pH, może pomóc szybciej i skuteczniej nawodnić nasz organizm, od zwykłej, „kwaśnej” wody. Dlatego jej regularne spożycie ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Dzięki niskiej zawartości wapnia i magnezu oraz zasadowemu pH, woda alkaliczna może pomóc przywrócić równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu, a zawarte w niej składniki mineralne mogą mieć dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy. Ze względu na błyskawiczną wchłanialność ma szczególne znaczenie dla osób uprawiających sporty. Pomaga też zapobiegać zakwaszeniu organizmu – dolegliwości, na którą cierpią ci, w których diecie przeważa wysokoprzetworzona, mrożona i gotowa żywność typu fast-food. Osoby, które regularnie spożywają wodę alkaliczną, mogą odczuwać wzrost koncentracji, co znacznie ułatwia im codzienne funkcjonowanie zarówno w szkole, pracy, jak i podczas wykonywania codziennych czynności domowych. Alkaliczna – znaczy zdrowsza!