Rodzicielstwo Zdrowie

Dlaczego dzieci powinny pić wodę?

Jak często przy sklepowej półce w dziale z napojami Zdarza ci się spotkać z widokiem dziecka sięgającego po wodę? z pewnością o wiele częściej zauważasz, że wybiera ono colę, soczek lub inne kolorowe picie. Niestety współcześnie regały w markecie w większości wypełnione są przez właśnie takiego rodzaju słodkie napoje… mając tak ogromny wybór, często trudno sięgnąć po coś zdrowego, pozbawionego sztucznych składników i substancji Słodzących, a zwłaszcza dziecku. okazuje się, że nawet na pozór najzdrowszy sok nie jest w stanie zastąpić czystej wody źródlanej – to ona jest najlepszym rozwiązaniem dla pociech.

 

Woda – samo dobro! Dlaczego warto wpajać dziecku nawyk picia wody od najmłodszych lat?

  • woda usuwa toksyny z organizmu dziecka – szczególnie te ze słodyczy, smogu i niezdrowych przekąsek
  • utrzymuje gospodarkę kwasowo-zasadową w równowadze
  • dodaje energii – dzieci potrzebują jej dużo!
  • picie wody pozwala zwalczyć infekcje – wg badań woda wspiera walkę bakteriami i wirusami
  • poprawia koncentrację i szybkość reakcji – wspiera procesy poznawcze dziecka
  • sprzyja pracy mózgu – pomaga w nauce do trudnych sprawdzianów i w przetrwaniu lekcji szkolnych
  • chroni przed zakwasami mięśni – dzieci nieustannie biegają, skaczą i ruszają się, przez co ich układ mięśniowy może ulec nadwyrężeniu.
  • przenosi tlen do komórek umożliwiając zachowanie ich struktury – pomaga rosnąć i rozwijać się wszystkim narządom w ciele dziecka!
  • jest przenośnikiem cennych witamin oraz składników odżywczych

 

Woda dla dzieci – która najlepsza?

W załączniku 5. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych – przeczytać możemy, iż najodpowiedniejsza dla dzieci jest woda niskozmineralizowana. Picie wody z sumą składników mineralnych powyżej 500mg/l może obciążać nerki i nie należy robić tego bez konsultacji z lekarzem. Możemy poniższe informacje sprawdzić na butelce wody, którą wybierzemy: zawartość sodu w tego typu wodzie nie może być wyższa od 20 mg/l. Najlepiej, jeśli wynosi około 5 mg/l. Zawartość fluorków z kolei nie może przekraczać 0,7 mg/l, azotynów musi być mniej niż 0,02 mg/l, a azotanów 10 mg/l. Idealna w tym wypadku byłaby woda nisko- bądź średniozmineralizowana, niskosodowa. Najlepiej, jeśli na butelce wybranej przez nas wody znajdziemy certyfikat świadczący o przebadaniu jej pod kątem bezpieczeństwa przy podawaniu niemowlętom i małym dzieciom.

 

Woda smakowa to nie woda.

Moda na wody smakowe do Polski dotarła kilka lat temu. Znaczna grupa dzieci i młodzieży sięga po takie napoje bez ograniczeń, tłumacząc, że pije wodę, tymczasem to nic innego, jak „oranżada w przebraniu”, bowiem według „Świata Konsumenta” niewiele mają wspólnego z czystymi, zdrowymi, źródlanymi wodami. Wody smakowe wprawdzie przygotowane są na bazie wód naturalnych – źródlanych i mineralnych – ale z użyciem licznych substancji dodatkowych, niekoniecznie zdrowych dla organizmu. Atrybutem wód źródlanych jest ich naturalna i niezmieniona procesami technologicznymi czystość chemiczna i mikrobiologiczna, jednak stosowane do wytwarzania wód aromatyzowanych (smakowych) dodatki, naturalność tę niszczą.

Wody smakowe są napojami często słodzonymi cukrem/syropem glukozowo-fruktozowym lub sztucznymi substancjami słodzącymi. Poza tym zawierają dodatki chemicznego aromatu lub rzadziej naturalnych soków. Na liście składników wód smakowych, obok aromatów, znajdziemy inne, typowe dla napojów bezalkoholowych substancje. Wody te są nie tylko dosłodzone, ale i bogate w mnóstwo konserwantów np. aromatów, przeciwutleniaczy, benzoesanów etc. Ponadto 1,5 l zawiera około 200 kcal (czyli około 10-12 łyżeczek cukru!), dlatego nie zaleca się stosować ich w dietach odchudzających. Wiele wód smakowych zawiera chemiczne konserwanty, aby przedłużyć ich przydatność do spożycia i chronić przed zepsuciem.

Niebezpieczeństwo!

Tak duża ilość wody smakowej może być niebezpieczna dla zdrowia – prowadzi do otyłości, próchnicy, nadpobudliwości, a nawet cukrzycy typu II. Buduje niebezpieczne nawyki żywieniowe u najmłodszych, przyzwyczajając ich do słodkiego smaku napojów. Paradoksalnie więc – woda smakowa oddala nasze dzieci od nawyku picia wody, zamiast je tego uczyć.

 

 

Odwodnienie u dzieci – jak je rozpoznać?

Odwodnienie u dzieci najczęściej rozwija się w przebiegu biegunki lub wymiotów.
Do najczęstszych jego objawów u dzieci należą:
⇒ zmęczenie, brak energii i ochoty na zabawę
⇒ rozdrażnienie, senność
⇒ rzadkie oddawanie moczu
⇒ „suchy płacz” – brak łez podczas płakania
⇒ zapadnięte gałki oczne, mocno zaostrzone rysy twarzy
⇒ wysuszona skóra, suche śluzówki

Stopnie odwodnienia:
1. Odwodnienie lekkie (utrata 1% masy ciała) – dziecko ma suche śluzówki i odczuwa wzmożone pragnienie.
2. Odwodnienie umiarkowane (utrata około 4% masy ciała) – dziecko jest osłabione, ma mało elastyczną skórę, przyśpieszoną pracę serca, odczuwa suchość w ustach
3. Odwodnienie ciężkie (utrata około 10% masy ciała) – charakteryzuje je całkowity brak moczu, zimna i lepka skóra, szybki oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi. Towarzyszy mu bardzo silne osłabienie, często omdlenia.