jesienią WRACA SMOG. zaczyna się sezon grzewczy A GĘSTA, TRUJĄCA ZUPA WISI W POWIETRZU NAD NASZYMI GŁOWAMI. POLSKA ZNAJDUJE SIĘ W CZOŁÓWCE NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONYCH KRAJÓW ŚWIATA – AŻ 33 NA 50 NAJBARDZIEJ NARAŻONYCH NA SMOG MIAST EUROPEJSKICH LEŻY W NASZYM KRAJU. JAK WALCZYĆ ZE SZKODLIWYM WPŁYWEM SMOGU NA NASZ ORGANIZM?
A CO TO JEST – TEN CAŁY SMOG?
Nazwa „smog” pochodzi z języka angielskiego i stanowi połączenie dwóch słów: „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Najczęściej tworzy się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wtedy ludzie zaczynają ogrzewać domy. Ponadto smog, jako że nie jest naturalnym zjawiskiem atmosferycznym, do powstania potrzebuje kilku czynników: zanieczyszczeń powietrza, braku wiatru i znacznej wilgotności powietrza (czyli mgły).
Wspomniane zanieczyszczenia powietrza biorą się z kilku głównych źródeł:
52% z tzw. „niskiej emisji”, to znaczy spalin pochodzących z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych,
17% z przemysłu,
10% z transportu drogowego (spaliny samochodów, autobusów, etc.)
9% z energetyki,
8% z innych źródeł,
4% z rolnictwa.
Wyodrębniono dwa rodzaje smogu, które różnią się składem chemicznym. Pierwszy to smog londyński, który występuje od listopada do stycznia – także w Polsce. Drugi to smog typu Los Angeles, który pojawia się w miesiącach letnich w strefach okołotropikalnych.
CO NAM ROBI SMOG?
Smog ma rozległy wpływ na nasze zdrowie. Doskwierać może szczególnie tym, którzy borykają się z problemami układu oddechowego – astmą, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, niewydolnością oddechową, paraliżem układu krwionośnego. Smog powoduje jednak o wiele więcej dolegliwości, jak podkreślał prof. Frederica Perera z Columbia University podczas niedawno zorganizowanej konferencji „Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci”:
- zmniejszenie masy urodzeniowej i obwodu głowy u noworodka
- wywołuje nowotwory
- sprzyja nadciśnieniu tętniczemu
- zwiększa zapadalność na choroby płuc
- wywołuje astmę u dzieci
- powoduje chorobą niedokrwienną serca u osób starszych
- może wywołać raka płuc
- wywołuje lęki, ADHD i depresję u dzieci i młodzieży
- obniża poziom inteligencji i powoduje kłopoty z nauką u dzieci
- nasila poziom stresu oksydacyjnego
- powoduje dysfunkcje układu autonomicznego
- przyspiesza rozwój miażdżycy
Jak widać smog jest o wiele groźniejszy dla dzieci, z racji tego, że ich organizmy są jeszcze delikatne, a drogi oddechowe krótsze i mniejsze od naszych. Dlatego mikroskopijne, trujące pyłki tworzące smog mogą łatwo dostać się do ich dróg oddechowych, a stamtąd do krwi! W Krakowie z powodu smogu umiera nawet do 6000 osób rocznie. Co możemy robić na co dzień, by zminimalizować skutki wpływu smogu na nasze zdrowie?
JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED SMOGIEM?
Oprócz oczywistego stwierdzenia, że należałoby – wzorem innych krajów europejskich – przeciwdziałać powstawaniu smogu poprzez zmniejszenie emisji spalin, możemy też uchronić się przed konsekwencjami wdychania szkodliwych substancji.
1. Odpowiednia dieta
Kwasy Omega-3 zawarte w tłustych rybach chronią organizm przed wchłonięciem niebezpiecznych substancji. Źródłem dobrych, chroniących nas tłuszczów mogą być także: orzechy, migdały, masło, olej rzepakowy, siemię lniane, pestki dyni.
Witaminy B6 i B12 także niwelują skutki smogu. Najwięcej ich znajdziemy w mięsie, kaszach, nabiale i ziemniakach.
Witamina C i E pomaga przeciwdziałać wpływom smogu na ciśnienie, serce i układ krwionośny oraz obniża poziom stresu oksydacyjnego. Znajdziemy je w czarnych porzeczkach, pietruszce, papryce i brukselce, a także słoneczniku, orzechach laskowych i migdałach.
Co ciekawe: kurkumina zawarta w kurkumie i sulforafan w brokułach mogą zapobiegać chorobom płuc wywoływanym przez spaliny.
2. Picie dużej ilości wody
Ponieważ smog może wpływać na nadmierne wysuszanie błon śluzowych oczu, nosa i gardła powinniśmy pamiętać o ciągłym nawadnianiu organizmu.
Jak już wspomnieliśmy, maleńkie cząstki smogu dostają się do organizmu przez nos, gardło i oczy. Mogą wywołać zapalenie spojówek oraz zespół suchego oka (prowadzi nawet do ślepoty!)
Nawodnienie i noszenie okularów oraz maseczek zdecydowanie pomoże utrzymać wilgotność błon śluzowych na prawidłowym poziomie. Przecież to właśnie picie wody wpływa na produkcję łez, które w sposób naturalny pełnią rolę kropli do oczu i ziela świetlika w jednym.
Warto sięgać po wodę, która nawodni nasz organizm dokładniej i szybciej, niż mineralka. Dlatego eksperci wskazują na wodę alkaliczną (o zasadowym odczynie pH – sprawdź więcej tutaj: Woda mineralna a woda alkaliczna. Która lepsza?).
Woda alkaliczna ma działanie zarówno natychmiastowe - poprzez bezpośredni, korzystny wpływ na układ pokarmowy - lub pośrednie, po wchłonięciu do organizmu np. przez jej korzystny wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową. Ponadto należy dodać, że woda alkaliczna wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie większości układów w naszym organizmie. Jej udowodniony wpływ wykazano m. in. w układzie pokarmowym, układzie ruchu oraz układ oddechowym. Może pomóc osobom chorym na astmę. Powinniśmy pić często i małymi łyczkami, pół albo maksymalnie jedną szklankę wody na raz.
Warto dodać, że drugą z głównych funkcji wody – oprócz nawodnienia – jest oczyszczenie organizmu. W przypadku smogu ma to równie istotne znaczenie. Najlepiej oczyszcza woda z cytryną lub sokiem z czarnej porzeczki, z uwagi na dużą zawartość witaminy C. Nasze organizmy wyposażone są w naturalne filtry toksyn – wątrobę, nerki, płuca. Aby jednak działały prawidłowo, potrzebują sprawnego układu krwionośnego i limfatycznego. Podstawą tych dwóch układów jest właśnie woda – przecież krew aż w 90% składa się z wody! Dostarczając ją więc do organizmu możemy więc być pewni, że wspomoże te organy w usunięciu wszystkich szkodliwych związków z naszego ciała.
3. Stosowanie naturalnych lub elektrycznych oczyszczaczy powietrza
Warto pomyśleć nad oczyszczeniem powietrza w naszych domach. Przez otwarte okno przedostają się bowiem szkodliwe opary, osiadając na meblach, ścianach i podłodze. NASA jakiś czas temu opublikowała listę 18 roślin oczyszczających powietrze z trujących substancji. Należą do nich m. in.: daktylowiec, figowiec, palma, gerbera, dracena, bluszcz i chryzantema.
Ponieważ spożycie niektórych z tych roślin jest szkodliwe dla zdrowia, osoby w domach których przebywają małe dzieci i zwierzęta mogą zamiast tego zainwestować w oczyszczacz powietrza. Do wyboru mamy mnóstwo urządzeń wyposażonych w tzw. filtr HEPA.
Przede wszystkim jednak powinniśmy uważać na to, CZYM PALIMY W PIECACH!