Strefa wiedzy

8 niesamowitych efektów picia wody na czczo

Zacznij dzień od szklanki wody! już po kilku tygodniach zauważysz poprawę zdrowia i samopoczucia, a nawet spadek wagi. TAK, TO TAKIE PROSTE! dlaczego picie na czczo ma tak spektakularne efekty? co właściwie dzieje się w naszym organizmie, gdy woda jest pierwszą rzeczą, jaką ofiarowujemy mu po przebudzeniu?

O tym, jak istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest regularne picie wody, na pewno już wiecie. O tym, jak wiele procent ludzkiego ciała i mózgu składa się z wody, też na pewno słyszeliście. Niewątpliwie obiło Wam się także o uszy, by pić wodę na czczo. Ale właściwie – dlaczego na czczo?

„Na czczo” znaczy „na pusty żołądek” czyli bez uprzedniego jedzenia bądź picia czegokolwiek innego. „Czczy” to staropolskie słowo oznaczające „pusty, próżny”, które zachowało się już tylko w związkach frazeologicznych (np. czcze gadanie). Jakie są największe korzyści z porannego picia wody?

1. ELIMINACJA NOCNYCH TOKSYN

Śpimy około osiem godzin pod rząd. W tym czasie nie przyjmujemy żadnych pokarmów ani płynów. Podczas, gdy nasze mózgi odpoczywają, nasze ciała wykonują jednak intensywną pracę: przeprowadzają proces regeneracji uszkodzonych komórek oraz oczyszczają narządy wewnętrzne poprzez oddzielanie toksyn od innych substancji. Takie oddzielone toksyny są już przygotowane do wydalenia. Kluczowe znaczenie ma tutaj „wspomożenie” organizmu szklanką wody po przebudzeniu. Umożliwiamy w ten sposób naszemu układowi wydalniczemu „wyrzucenie” na zewnątrz wszystkich toksyn zebranych w nocy.

2. AKTYWACJA PROCESÓW METABOLICZNYCH

Poranna szklanka wody wspomaga funkcjonowanie nerek i przewodu pokarmowego, odpowiedzialnych za spalanie komórek nagromadzonych w tkance tłuszczowej. Jeśli nie dostarczymy organizmowi porannej dawki wody, funkcje metabolizmu wspomaga wątroba, co może prowadzić do jej przeciążenia i spowolnienia procesów metabolicznych. Woda z rana przyspiesza je nawet o 24 procent! Dodatkowo – żołądek wypełniony wodą sprawi, że nie rzucisz się na ogromną porcję śniadania,  a więc wspomoże odchudzanie.

3. NEUTRALIZACJA SZKODLIWEGO WPŁYWU UŻYWEK 

W artykule Woda kontra kac (tutaj) pisaliśmy o tym, jak zbawienny wpływ na kaca ma woda. To nie wszystko! Poranna szklanka wody o temperaturze pokojowej działa jak naturalny detoks. Nie tylko pomaga usunąć nadmiar toksyn z organizmu, ale neutralizuje wpływ złych nawyków żywieniowych, alkoholu i tytoniu, a nawet powietrza. Warto dodać, że drugą z głównych funkcji wody – oprócz nawodnienia – jest oczyszczenie organizmu. Nasze organizmy wyposażone są w naturalne filtry toksyn – wątrobę, nerki, płuca. Aby jednak działały prawidłowo, potrzebują sprawnego układu krwionośnego i limfatycznego. Podstawą tych dwóch układów jest właśnie woda – przecież krew aż w 90% składa się z wody! Dostarczając ją więc do organizmu możemy więc być pewni, że wspomoże te organy w usunięciu wszystkich szkodliwych związków z naszego ciała.

4. DZIAŁANIE MOCZOPĘDNE

Pijesz dużo wody – często latasz do toalety. Proste. Ale dlaczego właściwie to takie ważne? Naszą krew filtrują nerki, narząd produkujący mocz. Nerki usuwają resztki leków, wyłapują z krwi niebezpieczne związki i toksyny – przeznaczając je do wydalenia. Ale też szukają cennych witamin i aminokwasów, by „wysyłać” je z powrotem do krwiobiegu.  Najważniejsze zadania nerek – czyli filtracja i detoks – nie odbywają się sprawnie bez udziału wody. Nie wolno nigdy wstrzymywać moczu, gdyż powoduje to namnażanie bakterii w pęcherzu, co może mieć groźne skutki dla zdrowia. Poranna szklanka wody to doskonały prezent dla nerek na początek dnia. Pomiędzy 5:00 a 7:00 rano nasz organizm wykonuje wzmożoną pracę pęcherza żółciowego. Dostarczenie mu wody w tych godzinach doskonale wspomoże nerki.

5. REDUKCJA ZMARSZCZEK, ZDROWIE DLA SKÓRY

Poranne picie ma rozległy, pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Widocznie redukuje zmarszczki, ponieważ nawilża komórki twarzy. Zmarszczki to przecież nic innego, jak efekt coraz gorszego nawodnienia komórek. Ponadto pomaga w walce z chorobami skóry i niedoskonałościami, jak trądzik, krostki, przebarwienia i wypryski. Doskonale działa także na nasze włosy, które – tak jak każda komórka w ciele – potrzebują codziennego nawodnienia.

6. POPRAWA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

Odpowiedni poziom nawilżenia organizmu wspomaga pracę naszych mięśni i  stawów. Poranna szklanka wody daje osobom uprawiającym sport zastrzyk energii. Osoby, które przyjmują odpowiednią ilość płynu przed i w trakcie porannego treningu mogą wydłużyć swój wysiłek o 33%, ponieważ woda – w szczególności alkaliczna – dostarcza organizmowi dodatkową dawkę tlenu. Ponadto woda redukuje nadmiar kwasu mlekowego, przez co zapobiega zakwasom oraz dostarcza organizmowi składników o działaniu alkalizującym.

7. AKTYWACJA PRACY MÓZGU

Woda na czczo wspomaga inteligencję. W końcu ponad 80 % naszego mózgu to… woda! Nawodniony mózg jest gotowy do pracy, poza tym picie wody niweluje migreny. Jedna lub dwie szklanki pozwoli nam szybciej się rozbudzić i przejść w „tryb gotowości do działania” z trybu „śpioszka”. Nasz mózg po prostu lubi wodę. Dzięki niej szybciej przewodzi impulsy nerwowe, to znaczy – szybciej myślimy, efektywniej pracujemy, kreatywniej działamy. Poranna woda mobilizuje mózg do pracy.

8. ŁAGODZENIE ZGAGI, NADKWASOTY I CHORÓB UKŁADU POKARMOWEGO

Zgaga to skutek cofania treści pokarmowej żołądka do przełyku. Z rana męczy nas zwykle wtedy, gdy zjedliśmy obfitą kolację. Najlepsza na zgagę jest woda alkaliczna z samego rana. W naturalny sposób zrównoważy ona kwaśny odczyn pH soków żołądkowych, które powodują nieprzyjemne uczucie „palenia” przełyku. Szczególnie w przypadku układu pokarmowego wykazano szereg korzystnych właściwości picia wody alkalicznej z rana, zwłaszcza w tych jednostkach chorobowych gdzie podłożem jest proces zapalny  tzn.  zapalenie przełyku, choroba refluksowa przełyku i żołądka, wrzody żołądka oraz dwunastnicy.

 

WODA Z CYTRYNĄ? 

Jeśli do swojej porannej szklanki wody dodasz dwa plastry cytryny, otrzymasz potężną broń do walki z wirusami, bakteriami i grzybami, które uwielbiają gnieździć się w naszym organizmie szczególnie jesienią i zimą. Dwie łyżki soku z cytryny dodane do szklanki wody to już 23% dziennego zapotrzebowania na witaminę C! Takie rozpoczęcie dnia wspomoże więc odporność organizmu, doda zdrowia i urody, a nawet wspomoże nasze odchudzanie.

Na zdrowie!